Av cityangel
16 april, 2010

4 kommentarer

  • Av Coco 17 april, 2010

    Jag får också uppstötningar
    Jag får också uppstötningar av statinerna, eller jag har inte tänkt på att det är dem, men det är det kanske…

  • Av cityangel 17 april, 2010

    uppstötningar av Simvastatiner
    Ja…uppstötningarna för mig kommer mer och mer tydligare när jag har tagit denna medicinen….Jag vill inte ta den snart alls för mina uppstötningar river sönder min hals och jag har svårt ta mina andra minst lika viktiga inhalationer pga astma/allergi…..uppstötningarna är så kraftiga för min del så…jag blir olycklig och ändå tar jag mjölk och medicin för att stoppa sura uppstötningar…men hjälper inte….jag tål nog inte denna medicin alls….

  • Av cityangel 17 april, 2010

    Ska också tillägga ….om sura uppstötningar pga medicinering…
    Att jag äter inte sent,dricker aldrig alkohol,stressar inte,röker inte,gör inget utom äter vegetariskt, lever sunt……men måste ta bl SIMVASTATIN pga diabetesen….en taskig medicin…verkar det vara som….

  • Av Monika Brink Bergebäck 1 maj, 2010

    simvastatin
    Rekommendera dig att kolla in på LCHF siten och läsa både om diabetes 2 och simvastanin.
    // Monika

Comments are closed.