Uppdaterad: 2014-08-29

3 kommentarer

Blåmärken

Jag har ätit citaprolam i ca 2 månader och upptäcker nu att jag får blåmärken av ingenting. Jag har t o m fått det under foten. Det är inte särskilt kul att gå omkring med blåa ben och fötter. Jag tränar och bara av det kan jag få blåmärken. Armarna är inte lika utsatta som mina ben och fötter. Kan det vara farligt? Ska jag fortsätta med medicinen?

Diskussion startad av alldaglig, , kvinna.

Kategorier:

Psykiatri

Kommentarer

Kommentar av anonym

Skrivet 29/8

Jag upplever också det. Kan

anonyms bild

Jag upplever också det. Kan till och med få blåmärken av att klia mig hårt numera. Men medicinen funkar så bra för mig i övrigt så har accepterat det.

Kommentar av anonym

Skrivet 17/2

Blåmärken

anonyms bild

Det är citalopramen du får blåmärken av. En ganska ovanlig biverkan tror jag. Du kommer inte att kunna medicinera med någon antidepressiv, dvs SSRI, SNRI. Tyvärr..

Kommentar av anonym

Skrivet 22/3

Blåmärken av citalopram?

anonyms bild

Snacka med din läkare om det! Jag har också citalopram men har aldrig fått några märken. Du kanske har något annat? Det kanske inte alls är medicinen? Äter du mycket magnecyl eller treo? Det kanske kan tunna ut blodet?

Diskutera

CAPTCHA
Denna fråga är till för att hurvida du är en människa för att förebygga automatiska spam inlägg.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Annons

Fler diskussioner