Dålig hy med Voxra

Skrivet av aprummet, 2011-07-12 08:15
2 posts / 0 new
Senaste inlägg
aprummet
aprummets bild
Nedkopplad
Medlem: 2011-07-12
Inlägg:
Dålig hy med Voxra
Hej! Jag såg att det fanns en Voxra-tråd sedan tidigare men startar en ny i alla fall eftersom den inte verkar ha uppdaterats på ett tag. Det jag undrar är om någon har fått dålig hy av att äta Voxra? Jag började med läkemedlet, 150 mg, i juli 2010, bytte från Effexor. Jag tyckte inte det hade någon effekt på depressionen men jag gick ner i vikt (hade gått upp väldigt mycket av Effexor) och sexlusten kom tillbaka något. Men jag fick också dålig hy, vilket jag aldrig haft tidigare. Fick fetare t-zon och blemmor (dock inte så ofta riktiga finnar). Eftersom jag inte mådde bättre direkt slutade jag ett halvår senare (på eget bevåg eftersom jag just hade flyttat till ny stad och inte fått någon läkare) och jag tycker att min hy har blivit mycket bättre. Jag tar nu bara Lamotrigin. Men nu funderar jag på om den uteblivna effekten av Voxra berodde på att jag hade lägsta dosen och att det kanske hade blivit bättre om jag hade ökat. Jag funderar nämligen på att börja äta den igen eftersom de mediciner min nya läkare har föreslagit har både viktökning och minskad sexlust som bieffekter och jag är livrädd för att gå upp i vikt, är fortfarande lite överviktig, och vill väldigt gärna att sexlivet fungerar. Men jag vill ju inte heller få tillbaka den dåliga hyn. Jag har inte hört eller läst någonstans att hyn kan påverkas, annat än med eksem, så därför undrar jag om någon annan har upplevt detta. Eller om det är så att den feta hyn berodde på något annat. Jag litar inte på min läkare så jag känner inte att jag kan rådfråga henne, även om jag inser att jag måste göra det i slutändan i alla fall. Min tanke är att om jag får råd av någon annan när det gäller mediciner så kan jag ju föreslå dem för henne. Okej, det här blev jättelångt. Förlåt för novellen :) /Mikaela
Medicin(er): 
annadgjjkvge
annadgjjkvges bild
samma här
Min hy har blivit fetare sedan jag började med voxra, har även få blemmor lite här och var på kroppen :s och värst av allt, jag har gått upp 3 kilo av voxra:(

Diskutera

CAPTCHA
Denna fråga är till för att se om du är en människa.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Annons