Bästa behandlingen för dig med diabetes
Den som både medicinerar och ändrar sin livsstil kan skjuta upp eller helt undvika stadiet med insulintillförsel via spruta. Fungerar inget annat är insulinsprutan en livsnödvändighet.
Många som får veta att de har diabetes får en känsla av hopplöshet. De orkar varken träna eller bry sig om sin medicinering. Men den som gör det har allt att vinna.
De allra flesta läkare följer Kloka listans rekommendationer att ge Metformin inom tre till sex månader efter att diabetes konstaterats, om inte patienten börjat träna, gått ner i vikt och ordenligt lagt om sin kost. Men därefter händer något.
Om en patient inte får kontroll på sitt blodsocker behövs ytterligare ett preparat, eller helt annan medicinering. Då finns mängder av preparat och läkarna har inte alltid tid eller intresse av att leta upp det bästa för just dig.
- I Finland är vi lite mer moderna, säger diabetesläkaren och forskaren Antti Virkamäki, på Mehiläinens diabetesklinik. Där är det mycket vanligare att skräddarsy och individanpassa behandlingen för
diabetikerna. Konsekvensen här blir att patienten får för lite förebyggande insatser, designade för att stoppa de svåra följdsjukdomarna, säger han.
Har du diabetes typ 2? Läs om symptomen här.
Den här typen av preparat finns på marknaden:
Ibland ska de ges ensamt, ibland i kombination, beroende på dina blodvärden, din kondition i övrigt och vilka biverkningar du drabbas av. Resonera med din doktor.
-
Ger ökad känslighet för insulin:
Metformin, Glucophage -
det här är den medicin som rekommenderas i början och i bland
förebyggande till patienter med insulinresistens eller konstaterad
diabetes. Fördelar: Bra för i övrigt friska diabetiker - påverkar inte
vikten. Nackdelar: Olämplig för äldre, kan ge njurbesvär, magbesvär.
Rosiglitazon, Pioglitazon - Minskar insulinresistensen genom att
förbättra glukosupptaget och dämpa leverns glukosproduktion. Så kallade "Glitazoner". Fördelar: De påverkar även blodfetterna bra genom att höja det goda HDL och sänka det onda LDL. Nackdelar: Kan ge viktökning, ödem och några få drabbas av hjärtsvikt.
- Ökar frisättningen av insulin:
Daonil, Mindiab, Amaryl - Verkar blodsockersänkande genom att dels öka den egna insulinproduktionen. Kallas "sulfonureider". Fördelar: Har det fungerat bra för någon,
är det bra att fortsätta, så lyder rådet. Nackdelar: Kan öka vikten och
sänka blodsockret för mycket.
Repaglinid - ett oralt diabetesläkemedel som innehåller repaglinid, som hjälper bukspottkörteln att producera mer insulin och därigenom sänker blodsockerhalten Fördelar: Snabb insulinfrisättning, ger mindre viktökning. Nackdelar: Måste tas till varje måltid.
- Ökar frisättningen av insulin och minskar sockerproduktionen:
Onglyza*, Januvia - nya mediciner med gliptiner som har förmågan
att både sänka blodsockret och hindra att det sjunker för lågt. Verkar genom att öka kroppens förmåga att utsöndra insulin och hålla tillbaka tillverkningen av glukagon, som är ett hormon som ökar utsöndringen av sockret som tillverkas i levern. Onglyza påverkar inkretinerna, hormoner i
våra tarmar, som naturligt höjer insulinnivåerna. Kallas på läkarspråk
DPP-4-hämmare. Fördelar: Minskar lusten att småäta minskar då
blodsocker-nivån är jämn. Inga allvarliga biverkningar. Nackdelar: Anses viktneutral, men kan öka vikten hos enstaka.
Byette - kom ursprungligen från ödlan Gilas spott som visade sg ha en insulinhöjande och sockersänkande effekt. Fördelar: Gynnsam effekt på vikten. Nackdelar: Dyr. Man vet inte ännu om viktnedgången också gynnar hjärt-och kärlsystem.
- Tillföra konstgjord insulin:
Lantus, osv - när en diabetes blir mer svårbehandlad eller insulinproduktionen helt upphört, som för typ 1 diabetiker, måste det hormonet tillföras på konstgjord väg. Nackdelar: Måste sprutas in med injektion. Kan ge viktökning.
I Finland gjordes en omfattande satsning för att hitta de obehandlade diabetikerna, innan de hamnade i sjukhusens sängar, berättar Virkamäki på ett möte arrangerat av Astrazeneca inför Diabetesdagen den 14 november 2009. Drygt
200 000 patienter upptäcktes och i dag har en halv miljon människor i Finland konstaterad diabetes.
Kan ett svajigt blodsocker fångas upp innan det lett till svårare sjukdomar, finns mycket pengar att tjäna,
visar hans kalkyler på diabeteskostnaderna. Förutom det lidande som kan undvikas för människan som slipper amputera ett ben eller få en hjärtinfarkt. Hela 55 procent av diabetesvårdens kostnad uppkommer vid
sjukhusvård. Medicinerna kostar bara 7 procent. Det är ett argument att ta med till doktorn, när ett dyrare, men kanske bättre anpassat preparat diskuteras.
Prata med doktorn, det gör vi alldeles för lite, anser Antti Virkamäki.
- Vi läkare tycker inte att vi har den tiden, men det är synd eftersom när patienten inte får veta allt om sin medicinering, hur den
verkar och varför han eller hon ska ta den, då vet vi att följsamheten minskar, säger han, och prognosen försämras. Det är ju i slutändan patienten som måste ta ansvar för sin behandling, att tabletten tas och vid rätt tillfälle.
_______________________________________________
Symptom på lågt blodsocker/hypoglykemi
En vanlig biverkan hos de äldre diabetesmedicinerna, dock inte Metformin, är att blodsockret ibland sjukner för lågt.
- Kraftlöshet.
- Yrsel.
- Ökad svettning.
- Snabb puls.
- Synrubbningar.
- Koncentrationssvårigheter, en känsla av obehag, vissa beskriver att de känner sig som när de blir rädda.
Behandla så här: Vanligen hjälper det att äta eller dricka något som innehåller socker, men händer det ofta kan det vara fel på behandlingen.

Fler nyheter
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
23 kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
1 kommentar
Annons
Artikel-kommentarer i ämnet
-
Skrivet 25/4 av anonym i Ödlespott minskar sötsug.
-
Skrivet 15/2 av i Att övervinna världen.....igen!.
-
Skrivet 4/12 av anonym i Mediciner kan skada njurarna vid vinterkräksjuka.
-
Skrivet 14/11 av anonym i Hanna Hellquist mår fint med sin diabetes .
-
Skrivet 17/4 av Coco i Diabetesmedicinerna som gör mig sjuk eller?.
-
Skrivet 23/3 av Berta i Diabetes.
Läs mer
Senaste inläggen
-
Skrivet 20/5 av Anniana i "Jag bantade med Lepigen - det fick jag ångra".
-
Skrivet 19/5 av Hypo/sköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 18/5 av Johan Olsson i Sertralin / Zoloft.
-
Skrivet 18/5 av överviktig typ 2:a i Spruta dämpar hunger.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Symptom på låg sköldkörtelfunktion.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Nu återupptar jag Kampen!!!.


























Kommentera artikeln
Kommentar av Staffan Arvas
Skrivet 16/11
Det är verkligen märkligt att
Det är verkligen märkligt att det görs så lite i Sverige för att fånga upp de som går med oupptäckt diabetes. Socialstyrelsen skriver att det är ungefär lika många som har konstaterad som oupptäckt diabetes i Sverige. Borde till något i likhet med det finska exemplet.
Kommentar av mazarin
Skrivet 15/11
Det var perfekt timing på den
Det var perfekt timing på den här artikeln! Dags ätt byta medicin och kanske läkare.
Diskutera