Behandla hjärtat för bättre potens
Att behandla både hjärta, kärl och impotens kan leda till ett bättre och längre liv. Foto: Elisabeth Ohlson för Eli Lilly.
Låt Alla hjärtans dag bli dagen då du kollar upp både hjärta och potens. En sviktande potens kan tyda på höga blodfetter, att blodtrycket är högt och andra farliga hjärtproblem.- Jag tror att många män skulle vara betjänta av ett läkarbesök utöver besöket hos blomsterhandeln – något deras partner också skulle uppskatta, säger Stefan Arver, överläkare vid Karolinska Universitetssjukhuset.
Hjärtat och sexlivet hänger ihop. Ni har säkert reflekterat över det tidigare, men sambanden är ännu tydligare på insidan. Alla män upplever att ståndet sviktar ibland, men om det händer ofta, eller mer än förut, kan det vara ett tecken allvarlig sjukdom.
Sjukdomar som är lätta att behandla om de upptäcks i tid.
– Tyvärr skäms många män för sina potensproblem till den grad att de inte söker hjälp. Men potensproblemet bör också ses som en möjlig tidig varningssignal mer än något att sopa under mattan, säger Stefan Arver, överläkare och klinikchef Centrum för andrologi och sexualmedicin vid Karolinska Universitetssjukhuset, i ett pressmeddelande från Eli Lilly, som tillverkar potensmedlet Cialis.
När mannen blir upphetsad ska kärlen i penis fyllas med blod. Om kärlen är skadade eller blodet inte flyter som det ska fungerar inte processen.
Alla läkare är medvetna om den här kopplingen, ändå uteblir frågorna om sexlivet. Men fråga om potensen, för hjärtats skull. Det skriver även läkaren Ronnie Willenheimer, docent i cardiologi vid Lunds Universitets, till sina kolleger i en artikel i Läkartidningen.
- Att fråga patienten om han har problem med potensen är ett enkelt sätt att dels omhänderta patienter med erektil dysfunktion, dels förebygga hjärt–kärlsjuklighet och för tidig död, skriver han.
Flera studier visar att män som varit omkring 60-årsåldern och sökt läkare för erektil dysfunktion, har fått en överraskande diagnos på köpet och ett eller två extra recept med sig hem.
Vanliga dolda sjukdomar vid potensproblem:
- Höga blodfetter hade ca 75 procent. Behandlas bland annat med statiner.
- Diabetes typ två var det ungefär 25 procent som hade. Behandlas vanligtvis med Metformin.
- Högt blodtryck hade ungefär var fjärde. Behandlas ibland med Enalapril.
- Tecken på kärlkramp visade cirka 10 procent av fallen. Behandlas till exmpel med Trombyl eller Pletal.
- Hjärtinfarktsrisken är lika stor hos de som uppvisar impotensproblem, som för aktiva rökare eller de med föräldrar eller syskon som drabbats av hjärtinfarkt före 60 års ålder. Förebyggs ofta med Waran.
Källa: En genomgång av flera olika stora randomiserade studier, publicerad i Läkartidningen 2009.

Fler nyheter
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
23 kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
1 kommentar
Annons
Artikel-kommentarer i ämnet
-
Skrivet 16/2 av hasse i Manual för medicinen.
-
Skrivet 15/2 av i Att övervinna världen.....igen!.
-
Skrivet 8/11 av Ralf i "Köp inte potensmedel på nätet - gå till läkaren" .
-
Skrivet 30/9 av Gunilla Gellersjö i Sexrådgivare: Antidepressiva stor bov vid minskad sexlust.
-
Skrivet 28/1 av anonym i “Möjligt med medicinsk behandling av pedofiler”.
-
Skrivet 5/5 av anonym i Cialis.
Läs mer
Senaste inläggen
-
Skrivet 20/5 av Anniana i "Jag bantade med Lepigen - det fick jag ångra".
-
Skrivet 19/5 av Hypo/sköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 18/5 av Johan Olsson i Sertralin / Zoloft.
-
Skrivet 18/5 av överviktig typ 2:a i Spruta dämpar hunger.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Symptom på låg sköldkörtelfunktion.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Nu återupptar jag Kampen!!!.

























Kommentera artikeln
Kommentar av Robban
Skrivet 11/5
Sexliv
Jag har provat Viagra men får ont i huvudet så för min del funkar det inte så bra, men Caverject är ett verkligt supermedel som heter duga bara man tar rätt dos. Men tyvärr har dom slutat tillvekar autopen inject så man måste injectera manuellt. Förstår inte varför dom slutat med peninject.....
Kommentar av anonym
Skrivet 28/2
Statiner kan ge/förvärra potensproblem!
Citerar några rader ur artikeln - Vanliga dolda sjukdomar vid potensproblem:
"Höga blodfetter hade ca 75 procent. Behandlas bland annat med statiner." Slut citat
Statiner (simvastatin, Lipitor etc.) kan förvärra potensproblem eller förorsaka dem!
Besök gärna spacedoc.net. Där finns information om statiners verkan/biverkningar bl.a.
Läs också boken "Statin Damage Crisis".
Diskutera