Uppdaterad: 2010-05-31

2 kommentarer

"Kvinnor får fel dos hjärtmedicin"

Bild

Karin Schenck-Gustafsson, professor på Karolinska Institutet, forskar på hjärt- och kärlsjukdomar som drabbar kvinnor.

Fakta om Trombyl

Tunnar ut blodet för att förhindra blodproppar.

Varning för: Ta inte om du har astma, magsår, skrumplever, svår hjärtsvikt...

Fakta om Waran / Varan

Blodförtunnande, antikoagulerande och propplösande.

Varning för: Viktnedgång eller förändrade matvanor kan påverka effekten av...

Någon samlad statistik på felaktiga doser finns inte. Men Karin Schenck-Gustafsson, professor i kardiologi, ser det dagligen. "Studierna är gjorda på män och sedan får kvinnor fel doser. Sänk dosen, säger jag nästan alltid".

Hjärt- och kärlsjukdomar är de farligaste sjukdomarna vi har i Sverige. För de som fyllt 40 år är hjärtinfarkt den vanligaste orsaken vid för tidig död, även för kvinnor. Bara tre procent dör av bröstcancer, men varannan kvinna drabbas av en sjukdom på hjärtat eller venerna.

Det gör också att många blir rekommenderade att äta mediciner för blodtryck, blodfetter och annat som kan minska risken för hjärtinfarkt.

- Folk är rädda för att medicinera, det är synd eftersom det räddar liv, säger Karin Schenck-Gustafsson, forskare och läkare på Karolinska Institutet.
För höga doser leder till besvärliga biverkningar, menar Schenck-Gustafsson, med resultatet att många patienter slutar med sin medicin.

Vilka mediciner är bra när fettvärden och liknande inte är dåliga?
- Ja, till exempel Trombyl, Waran, statiner, alla de är bra, förutom att doserna ofta är för höga, säger Karin Schenck-gustafsson.

På Läkemedelsverket har de inte fått in anmälningar om felaktiga doser med hjärtmedicin för kvinnor.
- I dag görs studier på kvinnor och det är inte stor skillnad på doser mellan könen. I bland kan det vara större variation män i mellan, än mellan könen, säger Lennart Forslund, chef för medicin på Läkemedelsverket.
- En stor biffig karl i 150-kilos klassen har ibland en annan dos än en liten tant, men det inser även den behandlande läkaren.

Att många hjärtpatienter måste ta många olika läkemedel tror Schenk-Gustafsson kan vara ett problem, och säger att det vore bättre med ett multipiller.

- Bäst vore förstås om alla tog sina promenader, slutade att röka och inte åt fett, säger hon och vill varna för en kollegas åsikter. Som hon inte håller med.

Det läkaren Annika Dahlkvist bloggar om och pratar om i intervjuer, att allt fett är bra, det tycker hon är oansvarigt att påstå.

- Det finns så mycket forskning som säger att det är det mättade fettet som kalkar igen våra ådror, jag förstår inte hur hon kan stå och säga att det skulle vara ofarligt, säger Karin Schenck-Gustafsson.

Att hålla igen på kolhydraterna, som är en huvudlinje hos Dahlqvist, har hjärtprofessorn inga synpunkter på.

Karin Schenck-Gustafssons bästa hjärträddar-knep:
* Motionera, promenera och gör något med kroppen i minst en halvtimme om dagen.
* Rök inte.
* Ät inte mättat fett, som bacon, grädde och korv. Hellre olivolja, fisk och nötter.
* Undvik överdrivet saltande.
* Håll nere vikten.
* Drick ett halvt glas vin, men mer blir det direkt farligt.

Vill du vara med och testa mediciner för kvinnor? Läs mer här

Artikel skriven av Hanna Brodda 2009-09-16
Hanna Broddas bild

Kommentera artikeln

Kommentar av anonym

Skrivet 20/6

kvinna 51 hjärtinfarkt

anonyms bild

Jag har just fått hjärtinfarkt och gjort 2 st sk sprängningar. Enda riskfaktorerna för mej var höga blodfetter och ev stress. Har dessutom lågt blodtryck och alla hjärtmediciner är tydligen blodtryckssänkande. Hur vet jag då att jag inte får överdosering. Har tydligen 2 sorters mediciner. Känner visseligen yrsel idag men kan det vara farligt på andra sätt?

Kommentar av anonym

Skrivet 7/10

Olika bud om Trombyl!

anonyms bild

Jösses, blir än mer konfys efter att läst faktan om Trombyl på denna sida; Hur mycket olika besked ska man tåla från olika läkare angående samma medicin???
- Från hjärtläkare nr 1 var beskedet att Trombyl-behandlingen inte fick avbrytas av någon som helst anledning; varken operation eller annan, inte ens för en kort period.
- Från hjärtläkare nr 2 kom beskedet att det gick visst för en kortare period; och Trombyl var inte alls ett blodförtunnande som Waran, utan ett medel som förhindrade trombocyter från att klumpa ihop sig.
- Från nästa allmänläkare heter det att Trombyl är ett milt blodförtunnande...
Inte undra på att man blir skeptisk på alla olika bud som kommer från läkarkåren, när man dessutom läser mängder andra info på nätet...
Vem i hela friden ska man tro på av alla läkare som alla har sin egen åsikt av behandlingsmetoder och medicinverkan? - HJÄLP!!!

Diskutera

CAPTCHA
Denna fråga är till för att hurvida du är en människa för att förebygga automatiska spam inlägg.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fler nyheter

Uppdaterad: 2012-05-21

Inga kommentarer

Helt ofarliga vävnadsutväxter, vätska eller skinn som sitter i vägen kan vara en orsak till att man inte blir gravid. Det här är de tillstånd som vanligen kan åtgärdas med kirurgi.
Uppdaterad: 2012-05-17

1 kommentar

Lars Lundström som föddes 1962 var en av de sista i Sverige som drabbades. - Ibland undrar jag om samhället lärt sig någonting, men mycket är bättre förstås, säger han. Se TV-inslaget.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

Det finns ingen metod som hjälper alla att sluta röka. För en del är det mental träning, gruppdynamik eller nikotinersättning som får cigaretterna att tappa greppet. En ny studie visar att Champix som minskar abstinensen hjälper var fjärde rökare.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

Svenska gener, bristen på sol och rökning ökar risken med 2000 procent för att utveckla den obotliga sjukdomen för MS. I Sverige har en på 500 MS. Livsstil påverkar mer än vad forskarna tidigare trodde.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

En enkel apparat med avancerad teknik hjälper barn med astma att andas lättare under natten. - Väldigt mycket problem skulle kunna undvikas mellan förskoleåldern upp till tonåren, säger professor Kjell Alving.
Uppdaterad: 2012-05-11

Inga kommentarer

Blytunga täcken, specialhörselskydd och nattsvarta ögonbindlar - här är prylarna som ger dig bättre sömn oavsett om du har svåra psykiatriska besvär eller bara lider av allmän sömnbrist.
Uppdaterad: 2012-05-11

1 kommentar

Mindre smärta, trevligare toalettbesök och mindre gaser i magen. Det är resultatet för några av IBS-patienterna som provat probiotisk yogurt. Nu pågår en ny studie i Göteborg.
Uppdaterad: 2012-05-11

1 kommentar

Yogurt mot blödande tarm. Det låter enkelt, men för Linn som har ulcerös kolit har det varit bästa behandlingen hittills. - Det hjälper säkert inte alla, men det har varit bra för mig, säger hon.
Uppdaterad: 2012-05-11

Inga kommentarer

Många allergiker tror att de måste välja mellan obeskrivlig trötthet eller allergiska besvär. I vår ska det gå att slippa båda. Nu finns Allegra som mer sällan ger trötthet som biverkning.
Uppdaterad: 2012-05-09

1 kommentar

Ett finger som sakta dras ihop kallas Dupuytrens kontraktur. Det krokiga fingret har till nyligen varit tvunget att opereras för att få rakt.  Nu kan fingret bli rakt med en spruta Xiapex.
Uppdaterad: 2012-05-04

Inga kommentarer

Jag har just fått reda på att jag är gravid. Och så har jag tagit loratadin 10 mg varje dag mot hösnuva. Jag är helt panikslagen! Kan fostret ha blivit skadat? Panik, kvinna, 32
Uppdaterad: 2012-05-04

23 kommentarer

Trötthet, dåligt minne och en känsla av att gå på lågvarv, kan bero på att sköldkörteln inte gör sitt jobb. Sköldkörteln är ett litet organ som sitter i halsen och ska göra ett mycket viktigt jobb. Att sköta omsättningen av energi i kroppen.
Uppdaterad: 2012-05-03

1 kommentar

Sommar, sol och långbyxor. Många som lider av svåra åderbråck vill inte vara barbenta, men operationerna har varit komplicerade. Nu erbjuder Akademiska sjukhuset en metod där kärlen bränns med radiovågor.
Uppdaterad: 2012-04-27

1 kommentar

När vi blir äldre ökar risken för att drabbas av psykiska sjukdomar, depression och demens. För samtiliga tillstånd finns det mediciner att sätta in.
Uppdaterad: 2012-04-27

1 kommentar

Patienter med höga blodfetter blir duktigare på att ta sin medicin om de får mäta sitt kolesterolvärde hemma.  - Självtest ger större ansvar för behandlingen hos patienten och det ökar både förståelsen för sjukdomen och motivationen att medicinera enligt läkarens ordination, säger professor Anders G Olsson.

Annons