Uppdaterad: 2010-05-31

1 kommentar

Mat som medicin - nytt forskningsprojekt

Bild

Vad ska vi äta till middag? Det ska Sven Pettersson tillsammans med kolleger ta reda på. Mat påverkar vår normala bakterieflora och kan göra oss friska utan medicin.

Bakterier är bra. I mat gör de ibland underverk. Nu ska forskare vid Karolinska Institutionen ta reda på vilka livsmedel och hur vi ska äta för att bli friskare.

Professor Sven Pettersson har samlat några av världens bästa forskare inom olika områden till sitt nya projekt. Deras mål är att lära sig och oss mer om nyttig mat.

- Ta  till exempel omega 3, det är fetter som reglerar centrala delar av kroppens fetmaproduktion. Det är är viktig forskning som måste kommuniceras till livsmedelsindustrin, förklarar Sven Pettersson, immunolog och professor vid Karolinska Institutet, KI.

 

Allergier, inflammationer som pågår i kroppen, kvalitén på våra kärl, och mycket mycket mer, är både genetiska, men också påverkade av vår omgivning. Bakterier tros ha en viktig del, men vilka, och hur de ska komma oss till godo, det är det den nya forskargruppen ska titta på, under namnet Tornado. Gruppen ska också ta reda på varför vissa sjukdomar är mer vanliga i vissa delar av världen och varför en del kostråd borde vara viktigare än andra. I vissa fall livsviktiga.

 

Tornado har tre huvudsakliga mål:

  1. Förstå bakterierna.
  2. Förstå hur bakterierna påverkar och kommunicerar med sin värd (djuret eller människan) på barn, vuxna och äldre.
  3. Förmedla den nya kunskapen till livsmedelsindustrin för att den nya smarta maten ska gå att handla i din lokala mataffär.

 

- Vi ska inte primärt syssla med sjukdomar, utan mer hur hälsan ska bibehållas, men vi kommer också se hur symptom ska hållas borta för den som har besvär, säger Sven Pattersson.

 

Artikel skriven av Hanna Brodda, hanna.brodda@dinamediciner.se 2010-02-16

Kommentera artikeln

Kommentar av Forever

Skrivet 1/7

IiFYNPRoMJo

Forevers bild

Geez, that's unbelievlabe. Kudos and such.

Diskutera

CAPTCHA
Denna fråga är till för att hurvida du är en människa för att förebygga automatiska spam inlägg.
Image CAPTCHA
Skriv av bokstäverna (stora och små) från bilden.

Fler nyheter

Uppdaterad: 2012-01-27

Inga kommentarer

"Jag äter sedan några år Flouxetin mot nedstämdhet och ångest och det fungerar ganska bra förutom en sjuk trötthet jämt! Sover minst 11 tim/dygn men är ändå alltid trött och vill aldrig göra något! Orkar helt enkelt inte!" Suzanne, 44.
Uppdaterad: 2012-01-25

2 kommentarer

Får du rätt, bäst och skräddarsydd behandling för just dig? Troligen inte. "I Finland är vi mer moderna och längre fram med skräddarsydda behandlingar för diabetespatienter", säger specialisten Antti Virkamäki.
Uppdaterad: 2012-01-25

1 kommentar

Precis som människor får allt fler hundar diabetes. Övervikt och för lite motion är lika farligt för en hund. Så här gör du för att undvika. Se tv-inslag. Och så här gör du om din hund fått diagnosen.
Uppdaterad: 2012-01-25

6 kommentarer

Vissa läkemedel kan skada njuren om de tas under en svår magsjuka. Bland annat de vanligaste blodtryckssänkarna och diabetesmedicinen. Här hittar du hela listan.
Uppdaterad: 2012-01-24

2 kommentarer

Se till att njuta av den lilla sol vi har i vinter. D-vitaminet kan nämligen förebygga både hjärt-och kärlsjukdomar och cancer. Men då krävs en bra stund i dagsljus eller en dos via kosten.
Uppdaterad: 2012-01-24

1 kommentar

Saffran, kanel, kardemumma och kryddnejlika. För de flesta är julkryddor nyttiga, och kan komplettera konventionell medicinering, men de kan också orsaka missfall och akut allergichock.
Uppdaterad: 2012-01-23

Inga kommentarer

Det är många år kvar innan färdig medicin, men det finns en protein som verkar mot det farliga viruset. Hur proteinet ska tämjas och kunna användas blir forskaren Anna K Överby Wernstedt jobb att ta reda på.  
Uppdaterad: 2012-01-23

Inga kommentarer

Han går och han går. Sedan olyckan som gjorde att Bo Karlsson bröt ryggen har han gått 125 mil. Nu mår han bättre än på länge. Se hur han gjorde.
Uppdaterad: 2012-01-23

2 kommentarer

Det kanske låter som en självklarhet, men tyvärr fortsätter många att röka efter cancerdiagnosen visar ny amerikansk forskning. Rökning ökar inte bara risken för cancer, det förstör också cancerbehandlingen.
Uppdaterad: 2012-01-17

1 kommentar

Facetite värmer bort gammal vävnad och lyfter upp huden. Med mikrovågsteknik ska rynkor kunna tas bort på ett enklare och snabbare sätt än kirurgi. - Det måste fortfarande utföras av en kirurg, men läkningsprocessen går snabbare, säger Ulf Bertheim.
Uppdaterad: 2012-01-10

Inga kommentarer

Genomgå en ny operation och byta ut inplantaten för att undgå ökad risk för cancer - eller inte. Det beslutet måste nu de kvinnor som fått större bröst med hjälp av inlägg från det franska företaget P.I.P. ta ställning till. Svenska myndighetern utreder nu vad rekommendationen ska bli.  
Uppdaterad: 2012-01-02

Inga kommentarer

  För lite sömn kan leda till utmattning, depression, fetma och ökad risk för olyckor och sjukdomar. Här är några tips på hur du kan sova bättre.   
Uppdaterad: 2011-12-30

Inga kommentarer

Alla har svårt att sova ibland, men blir det allvarligare är det en sjukdom som behöver behandling. Här är symptomen på allvarlig sömnstörning som behöver behandling.
Uppdaterad: 2011-12-29

Inga kommentarer

Waran ges till människor med risk för allvarliga hjärt- och kärlsjukdomar. Med en dyrare medicin kan de leva längre och vara friskare, visar forskning på Linköpings Universitet. – Man skulle kunna förebygga minst ett fall av stroke om dagen i Sverige, säger Lars-Åke Levin, författare till CMT-rapporten.
Uppdaterad: 2011-12-27

Inga kommentarer

Sömntabletten kan vara till stor hjälp. Men bara ibland. – Man bör komma ifrån regelbunden användning av sömnmedel för de ger inte en hundraprocentig normal sömnfas, säger sömnforskaren och professorn Torbjörn Åkerstedt.

Annons