Vårtfri hjälpte Elias bli av med fotvårtan
Före. Elias, 6 år, hade fem stora vårtor som smärtade och som gjorde att han inte ville vara barfota med klasskompisarna. Efter 6-7 penslingar med Vårtfri försvann allihop.
Fot- och handvårtor är vanligt. Barn får det mer än vuxna, men alla kan drabbas. Elias, 6, fick svårt att gå och hans familj provade alla. Det som till slut fungerade var vanlig myrsyra.
Fotvårtor är erkänt svårbehandlade. De orsakas av virus och det finns många olika sorter. Ofta kommer vårtan vid nedsatt immunförsvar och tar ett par år att läka av sig själv. Fotvårtor kan göra ont och de kan ibland växa sig stora som kratrar som inte ser trevliga ut.
Just så var det för Elias, 6 år. Han fick en vårta under simskolan på dagiset. Sedan en till. Till slut hade han fem stora och tre av dem satt så till att de gjorde ont, kliade och påverkade gången.
- Vi försökte med frysmetoden, den verkade göra hemskt ont och den fungerade inte heller. Ett par gånger gjorde vi det. En vårta, den minsta, försvann. De andra som verkligen besvärade honom påverkades inte alls, berättar hans mamma Maria.
Av en annan mamma i förskoleklassen fick Maria tipset att prova Vårtfri. Det består av myrsyra och är utvecklat av fotvårdsspecialisten Astrid Agholme.
- Jag trodde väl inte att det skulle kunna fungera. Stora aggressiva vårtor och det där medlet med lite surluktande vätska som skulle duttas på med tops. Verkade löjligt enkelt. Men det fungerade, säger Maria.
Hur gjorde ni behandlingen?
- En gång i veckan, söndagkväll efter badet gjorde jag behandlingen. Elias verkade själv tro på det. Efter fyra behandlingar såg jag att de började försvinna, vi gjorde två eller tre till innan de var helt borta.

Fler nyheter
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
Inga kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
Inga kommentarer
1 kommentar
Inga kommentarer
23 kommentarer
1 kommentar
1 kommentar
1 kommentar
Annons
Artikel-kommentarer i ämnet
-
Skrivet 20/3 av Slängtagen i Feng shui i ditt medicinskåp.
-
Skrivet 1/12 av U Fagerholm i Omega-3 kan skydda vid prostatacancer.
-
Skrivet 28/3 av anonym i Kosttillskott var anti- depressiva och hostmedicin.
-
Skrivet 28/3 av i Risker och nytta med kosttillskott - de är inte ofarliga!.
-
Skrivet 19/2 av Berit i Zink kan bota förkylningen.
-
Skrivet 4/1 av Anonym i Dulcofibre blev räddningen för Susannes hårda mage .
Läs mer
Senaste inläggen
-
Skrivet 20/5 av Anniana i "Jag bantade med Lepigen - det fick jag ångra".
-
Skrivet 19/5 av Hypo/sköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 19/5 av Hyposköterskan i Del 1: Sköldkörtelspecial - "Torkad svinsköldkörtel kan ge galna ko-sjukan".
-
Skrivet 18/5 av Johan Olsson i Sertralin / Zoloft.
-
Skrivet 18/5 av överviktig typ 2:a i Spruta dämpar hunger.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Symptom på låg sköldkörtelfunktion.
-
Skrivet 18/5 av Anne-Sofie i Nu återupptar jag Kampen!!!.


























Kommentera artikeln
Kommentar av anonym
Skrivet 17/2
OBS
Det fungerar bara/bäst om man har lagt handen eller foten i bad 15-20 min innan behandlingen.
Diskutera