Uppdaterad: 2011-02-21

6 kommentarer

Waran får konkurrens

Fakta om Waran / Varan

Blodförtunnande, antikoagulerande och propplösande.

Varning för: Viktnedgång eller förändrade matvanor kan påverka effekten av...

Fakta om Pradaxa

Pradaxa är ett läkemedel som är till för att motverka bildning av blodproppar efter en operation.

Varning för: Blanda inte med Johannesört. ...

Förmaksflimmer är en folksjukdom, men många går obehandlade eftersom medicinen Waran är en farlig medicin i sig. Snart kommer en nytt piller utan allvarliga biverkningar.

Stark ersättare Cirka 75 000 människor äter Waran mot sina förmaksflimmer. Waran räddar liv, men det är en krävande behandling.

Waran toppar listan över läkemedel med flest anmälda biverkningar, den farligaste är hjärnblödning. Det är också en medicin som är svårinställd och kräver blodprover, minst en gång i månaden.Många patienter får gå och ta blodprov varje vecka.

Den nya medicinen Dabigatran har en fast dos som ställs in och ger färre biverkningar än sin föregångare. Den ger även ett bättre skydd mot blodproppar, det som förmaksflimmer i värsta fall kan leda till.

Blodproppar och förmaksflimmer är en folksjukdom, man räknar med att över 100 000 är drabbade. Hjärt- och kärlsjukdomar är den vanligaste dödsorsaken i Sverige när folk dör i förtid och förmaksflimmer är mycket farligt.

- Många har förmaksflimmer, även unga, men man vill inte alltid medicinera i dag eftersom biverkningarna är farliga, säger Jonas Oldberg. Många som äter Waran är rädda för att dricka alkohol.

Hur fungerar Dabigratan med alkohol?

- Vi ska titta på det, men det har vi ännu inte hunnit göra, det är enormt mycket data att gå igenom.

Undersökningen är gjord på 18 000 patienter i 44 olika länder, däribland Sverige. Dabigratan kan vara godkänt för behandling mot hjärtsjukdomar tidigast om ett år. I dag finns det bara som godkänt för korttidsbehandling efter operationer.

Artikel skriven av Hanna Brodda 2009-09-03
Hanna Broddas bild

Kommentera artikeln

Kommentar av anonym

Skrivet 22/3

alkohol

anonyms bild

Hej jag är dömd till waran resten av livet o oroar mig för det pga att jag tycker om att festa. Jag är 45 år o fick en propp förra året o det visade att jag hade en ärftlig förhöjande risk för proppar. Proppen fick jag under en långflygning i ett nedåtgående kärl i huvudet (ej stroke). Har sedan dess varit utomlands igen Thailand och festst rätt hårt under två veckor o det gick bra. Hade 5,7 i PK värde efter 7-8 dagars kvälls festande o det handlar inte om två tre glas vin alt ett par öl utan ett gäng starka öl o sedan div groggar. Det jobbiga ä att emellan festerna så ligger det förbannade Waranet o o får en att fundera men efter hand man dricker så skiter man i det mer o mer, obs har absolut inga alkohol problem behöver inte dricka alls hemma kan gå en månad emellan, men tyvärr så är det ju jäkligt underbart att när man är på semesret kunna få flyta runt.
Är det någon som vet om det finns något annat preparat som man kan ta eller röka för att få sig ett rus utan att behöva oroa sig för ex hjärnblödning. Hoppas verkligen att det kommer ny medicin snart som minskar riskerna, ska nu iväg igen i April tre veckor o kommer att leva som jag alltid gjort på semester minskar dock lite på antal waran tabletter lite från tre om dan till två om dan. Den som lever får se. Efter att man fick proppen så har ju tron på att leva länge 80 år o uppåt försvunnit totalt. Finns det människor överhuvudtaget som lever så länge med waran. Ha det gott alla goa människor o lev livet.

Kommentar av anonym

Skrivet 11/4

Hej! Hade en hjärtinfarkt för

anonyms bild

Hej!
Hade en hjärtinfarkt för drygt fyra år sedan. Blev kranskärlssprängd i Umeå. Läkarna ordinerade varanbehandling resten av livet, men jag avstod från det, naturligtvis under diverse protester och diskussioner från de som vet. Istället fick jag då trombyl med intag om en tablett dagligen vilket ju är betydligt skonsammare. Utöver detta så konstaterades att jag har lätt hjärtarytmi. Trots allt så har jag ändå inte haft några bekymmer med hjärta kärl eller med en viss alkoholförtäring under alla åren därefter. Nitro är också en standardmedicin för infarktpatienter, men inte ens dessa har jag behövt använda. Jag vet inte om mina erfarenheter kan bistå eller hjälpa någon, men det visar i alla fall att det går att överleva utan varan. Naturligtvis är varje enskilt fall av en speciell karaktär, men det går ju alltid att ta upp en diskussion. Var rädd om ditt liv du som tycker om att festa. Du vet säkert lika bra som någon annan att det lätt kan gå överstyr. Lycka till med din hälsa och ha det bra och festa men kanske lite mindre varje gång.

Kommentar av anonym

Skrivet 24/1

waran

anonyms bild

Den nya medicin blir dyrare men man kommer att spara mycket pengar när man minskar alla provtagningar

Kommentar av anonym

Skrivet 18/10

casper

anonyms bild

Jag är 16 år och fick en hjärtinfarkt ( Blodpropp ) för ungefär 3 månader sen.. sen dess har jag tagit waran.. Jag tycker går bra.. men det är som sagt riktigt tråkigt att behöva ta det för som ni vet om ni nu har testat på att vart unga så vill man helst umgås med kompisar o ta sig några öl.. Men jag vågar ju inte göra det.. Så försöker låta bli.. Tog ett par öl i förr går ( Fredag 15 okt ) och det gick väll bra.. Men det är klart att man känner dagen efter att man tagit några öl... Även om man inte är bakis.. Utan man känner att kroppen arbetar och det känns som om man har feber nästan... Men jag måste ju kunna få leva mutt ungdomsliv men vill inte riskera för mycket.. Väldigt svårt att motstå alkohol i min ålder.. Speciellt när man har kompisar som vill ha skjuts varje helg för att köpa alkohol av någon langare.. Men det får man ta.. Live or die.. no partaj :)

Kommentar av Andreas Fajerson

Skrivet 16/8

Waranbehandling

Andreas Fajersons bild

Hej.
Jag är 30 år gammal och började hösten 2009 med Waran eftersom jag fick en DVT och lungemboli. På grund av att det är genetiskt betingat måste jag äta Waran resten av livet. Hittils har jag inte haft några kännbara biverkningar, men jag känner mig ändå orolig över situationen och de allvarliga biverkningar som Waran faktiskt kan ge (hjärnblödning osv). Det är också jätte viktigt att man sköter medecinen helt och hållet för att det hela ska funka. Som människa kan man glömma ibland... eller ta för mycket!
Jag har nu gått till två vårdcentraler som jag tycker skötte sig väldigt olika. Den första var riktigt bra och tillmötesgående. Den andra var inte alls bra. Jag tycker att det är viktigt att vårdcentralen sköter sitt jobb och bemöter oss på behandlingen med respekt.
Jag hoppas att det kommer att komma andra läkemedel som är lättare att hantera och säkrare. Det kanske är det bästa nu. Men jag hoppas att det forskas fram bättre mediciner där man inte måste vara på helspänn hela tiden.

Kommentar av nils-göran spjuth

Skrivet 4/8

alkohol

nils-göran spjuths bild

Har börjat,med Waranförra året 2009.
Och är lite orolig för detta råttgift,som det är.
Men i september kommer en ny medicin,som redan finns i Finland.
Jag har blödningar i munnen.
Äter i snitt 6 piller varje dag.
Skall säga till min läkare att få börja med de nya
medicinen.
Tar mig ett par glas till maten varje dag,frågade läkare just om intag av alkohol.Nej det går bra i samband med mat..
MvH.
nils-goran@comhem.se

Diskutera

CAPTCHA
Denna fråga är till för att hurvida du är en människa för att förebygga automatiska spam inlägg.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fler nyheter

Uppdaterad: 2012-05-21

Inga kommentarer

Helt ofarliga vävnadsutväxter, vätska eller skinn som sitter i vägen kan vara en orsak till att man inte blir gravid. Det här är de tillstånd som vanligen kan åtgärdas med kirurgi.
Uppdaterad: 2012-05-17

1 kommentar

Lars Lundström som föddes 1962 var en av de sista i Sverige som drabbades. - Ibland undrar jag om samhället lärt sig någonting, men mycket är bättre förstås, säger han. Se TV-inslaget.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

Det finns ingen metod som hjälper alla att sluta röka. För en del är det mental träning, gruppdynamik eller nikotinersättning som får cigaretterna att tappa greppet. En ny studie visar att Champix som minskar abstinensen hjälper var fjärde rökare.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

Svenska gener, bristen på sol och rökning ökar risken med 2000 procent för att utveckla den obotliga sjukdomen för MS. I Sverige har en på 500 MS. Livsstil påverkar mer än vad forskarna tidigare trodde.
Uppdaterad: 2012-05-17

Inga kommentarer

En enkel apparat med avancerad teknik hjälper barn med astma att andas lättare under natten. - Väldigt mycket problem skulle kunna undvikas mellan förskoleåldern upp till tonåren, säger professor Kjell Alving.
Uppdaterad: 2012-05-11

Inga kommentarer

Blytunga täcken, specialhörselskydd och nattsvarta ögonbindlar - här är prylarna som ger dig bättre sömn oavsett om du har svåra psykiatriska besvär eller bara lider av allmän sömnbrist.
Uppdaterad: 2012-05-11

1 kommentar

Mindre smärta, trevligare toalettbesök och mindre gaser i magen. Det är resultatet för några av IBS-patienterna som provat probiotisk yogurt. Nu pågår en ny studie i Göteborg.
Uppdaterad: 2012-05-11

1 kommentar

Yogurt mot blödande tarm. Det låter enkelt, men för Linn som har ulcerös kolit har det varit bästa behandlingen hittills. - Det hjälper säkert inte alla, men det har varit bra för mig, säger hon.
Uppdaterad: 2012-05-11

Inga kommentarer

Många allergiker tror att de måste välja mellan obeskrivlig trötthet eller allergiska besvär. I vår ska det gå att slippa båda. Nu finns Allegra som mer sällan ger trötthet som biverkning.
Uppdaterad: 2012-05-09

1 kommentar

Ett finger som sakta dras ihop kallas Dupuytrens kontraktur. Det krokiga fingret har till nyligen varit tvunget att opereras för att få rakt.  Nu kan fingret bli rakt med en spruta Xiapex.
Uppdaterad: 2012-05-04

Inga kommentarer

Jag har just fått reda på att jag är gravid. Och så har jag tagit loratadin 10 mg varje dag mot hösnuva. Jag är helt panikslagen! Kan fostret ha blivit skadat? Panik, kvinna, 32
Uppdaterad: 2012-05-04

23 kommentarer

Trötthet, dåligt minne och en känsla av att gå på lågvarv, kan bero på att sköldkörteln inte gör sitt jobb. Sköldkörteln är ett litet organ som sitter i halsen och ska göra ett mycket viktigt jobb. Att sköta omsättningen av energi i kroppen.
Uppdaterad: 2012-05-03

1 kommentar

Sommar, sol och långbyxor. Många som lider av svåra åderbråck vill inte vara barbenta, men operationerna har varit komplicerade. Nu erbjuder Akademiska sjukhuset en metod där kärlen bränns med radiovågor.
Uppdaterad: 2012-04-27

1 kommentar

När vi blir äldre ökar risken för att drabbas av psykiska sjukdomar, depression och demens. För samtiliga tillstånd finns det mediciner att sätta in.
Uppdaterad: 2012-04-27

1 kommentar

Patienter med höga blodfetter blir duktigare på att ta sin medicin om de får mäta sitt kolesterolvärde hemma.  - Självtest ger större ansvar för behandlingen hos patienten och det ökar både förståelsen för sjukdomen och motivationen att medicinera enligt läkarens ordination, säger professor Anders G Olsson.

Annons