Maryam190
Jag har diabetes typ 2 och äter Metformin mot det. När jag går längre promenader, som jag borde göra ofta, blir jag ofta illamående och jätte trött, kan det vara medicinen? Tommy 55

Svar: Metformin skall tas direkt efter maten för att minska risken för illamående och magbesvär såsom diarré. Tröttheten kan bero på att du får för lågt blodsocker. Du kan ta med en frukt till exempel ett äpple eller banan för att få lite energi. Glöm inte att ta med vatten när du går på promenad och dricka mycket. Det är bra att du tränar, det ökar insulinkänsligheten. Hör gärna av er för fler frågor! Mejla på fragafarmacevten@ dinamediciner.se

Av Hanna Brodda
15 oktober, 2009

3 kommentarer

  • Av Roland Gärdh 27 oktober, 2009

    Jag har också märkt att när
    Jag har också märkt att när jag ibland gör raska promenader så är det ibland som att gå in i väggen. Totalt orkeslös. Beror inte på lågt blodsocker, har haft mätare med mig och testat. Man kan knappast få för lågt blodspcker av metformin. jag tar 3×850 mg per dag, men har trots detta stora svårigheter att komma under 10 i blodsocker. Tycker för övrigt att metformin är en ”skit-tablett” om uttrycket tillåts. Verkar inte som den har någon som helst effekt på mig. Om jag håller upp med den några dagar eller en vecka ibland så tycker jag att jag mår mycket bättre. Blodsockret blit heller inte märkbart högre. Måste hitta en annan behandligsform, men min läkare vägrar för han är en riktig metformin-fanatiker. GI-kost och myckna och långa promenader verkar vara den bästa medicinen för mig.
    Mvh/Roland

  • Av Diabetiker typ 1 9 april, 2010

    jag har oxå märkt att när….högtblodsocker
    Roland Gärdh: jag hoppas att du har fått i ordning på ditt blodsocker. Byt doktor och be den nya doktorn ta ett långtids socker på dig.om du inte redan har gjort det. alla typ 2:or behandlas som ”försökskaniner” av vissa doktorer. jag fick åka ambulansen in till akuten, kommer inte ihåg så mycket. jag hade diabetes typ 1 och inte typ 2 som min läkare trodde, hon blev avskedad som min husläkare av mig. hon tvingade mig att äta metformin fast jag sa till läkaren om att min mage inte tål metformin. man ska inte springa ett maraton lopp varje dag för att få ett bra blodsocker värd och man ska äta allt med måtta. Metforminen är ibland ett fördärv och läkaren bestämmer inte över ditt liv och mediciner. det finns fler läkare

  • Av Diabetiker typ 1 9 april, 2010

    Har diabetes och blir illamående när jag tränar, varför?
    Tommy 55: Illamående och trötthet ingår i diabetes oavsett om man är typ 1 eller typ 2. här är en länk till dig som är diabetiker http://www.diabets.se och läs allt som finns på internet
    Oftas är det högt blodsocker som man blir trött. lär dig allt om diabetes så vet du vad det är för fel näst gång.

Comments are closed.